Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

LUK STUDIO Pracownia Projektowa - Architektura

Poleć nas innym
Projekty nowoczesnych domów w stylu stodoły – to hit jednego sezonu, czy zostaną z nami na dłużej?
(2021-08-19)
 
6 -projekt_nowoczesnego_domu_stodoly_studio_36.jpg
 
Niewątpliwymi przebojami ostatnich sezonów budowlanych są proste, nowoczesne domy, których sylwetka jednoznacznie nawiązuje do stodoły. Przyczyny ich sukcesu są dwojakie. Jedna to relatywnie niskie koszty budowy. Im prostszy budynek i mniej skomplikowana jest jego konstrukcja, tym mniejszym budżetem musimy dysponować, aby go zrealizować. Klasyczna stodoła ma dwuspadowy dach i prosty rzut, a więc podobny do niej budynek pozbawiony jest jakichkolwiek udziwnień wymagających dodatkowych wydatków podczas budowy.

 

6 -projekt_nowoczesnego_domu_studio_89.jpg


W przypadku tych domów prostota umiejętnie przekuta jest też w następną mocną stronę projektów nowoczesnych stodół, a więc ultranowoczesną estetykę połączoną z naturalnymi materiałami wykończeniowymi. Tak jak i w źródłach inspiracji mamy tutaj widoczne deskowania na elewacjach, najczęściej pionowe, albo fasady wykonane z klinkieru lub obłożone płytkami klinkierowymi. W przypadku deskowania do wyboru jest kilka rodzajów wykończenia powierzchni drewna. Można je pozostawić z pojawiającą się z czasem patyną i takie szare, naturalne elewacje drewniane często na pewno widywaliśmy na nowoczesnych obiektach mieszkalnych na przykład w Austrii i innych krajach alpejskich. Oprócz zabezpieczenia lakierem kryjącym, albo pozostawiającym widoczny rysunek drewna możliwe jest też wykonanie ciemnej, prawie czarnej elewacji poprzez potraktowanie desek ogniem. Reminiscencją starych, przesuwnych wrót mogą być duże okiennice zawieszone na systemie listew i rolek, przysłaniające wielkofomatowe przeszklenia. Eleganckim i nowoczesnym dopełnieniem jest dach dwupołaciowy pozbawiony okapów oraz nadwieszenia nad szczytami.


6 -projekt_nowoczesnego_domu_vi.jpg


Projekt nowoczesnego domu w stylistyce stodoły daje duże pole do popisu także podczas aranżacji jego wnętrza. Niektóre z nich oferują otwartą do samej połaci dachu, dwukondygnacyjną przestrzeń strefy dziennej, gdzie poszaleć można z industrialnymi w charakterze elementami oświetlenia i balustrad, pozostawić fragmentami widoczny rysunek cegły na ścianach i wyeksponować ciekawe meble oraz abstrakcyjne obrazy lub nowoczesne rzeźby. Nowoczesny dom typu stodoła to zawsze niebanalne, doskonale doświetlone wnętrze. Dzięki dużym oknom w salonie można je otworzyć na zielone otoczenie i wtedy efekt finalny będzie jeszcze bardziej kompletny. Wszak oryginalne stodoły lokalizowano właśnie na działkach zagrodowych na styku z przylegającym do nich od tyłu polem lub sadem, a otwarciem na otoczenie były wtedy właśnie duże, centralne i na przestrzał prowadzące z obu stron drewniane wrota. 

Trudno jest znaleźć doprawdy jakiekolwiek minusy takich współcześnie stawianych budynków. Jawią się one doskonałym połączeniem oszczędnego budownictwa jednorodzinnego z perfekcyjnie rozplanowaną funkcją. Stylistyka ta pasuje wręcz idealnie do współczesnych czasów, gdy poszukiwane są coraz częściej propozycje niebanalnych, ale i niekrzykliwych rozwiązań. Dlatego też bez ryzyka można podpisać się oboma rękami pod prognozą, że z nowoczesnymi domami przypominającymi dawne stodoły jeszcze nie raz będziemy się mieli przyjemność spotykać, a wielu inwestorów będzie je budować w bliższej i dalszej przyszłości.